• Noa Bar

פחדים וחרדות - מדיטציה ונשימות

מגיעים אליי לקליניקה מקרים רבים וקשים של אנשים בכל הגילאים ושכבות האכלוסיה הסובלים מחרדות.

רובם, נוטלים תרופות פסיכאטריות על מנת לשפר את הרגשתם ולהיות מסוגלים לתפקד במשפחה, בחברה וליישם את השאיפות שלהם לחיים מאושרים ובריאים.

כתוצאה מהטיפול התרופתי בחרדה יורדת גם יכולת הביטוי הרגשי על כל קשת גווניה.

התקפי חרדה ופחדים מונעים מהם אורך חיים נורמאלי ברמה בסיסית של יציאה מהבית, נהיגה ברכב, שנת לילה רצופה ועוד פעולות פשוטות של החיים.

במאמר הבא תוכלו לקרוא אודות דרכי ההתמודדות וההמלצות שלי לתרגול של מדיטציה ונשימות כנגד הפחדים והחרדות.

מה לעשות בזמן התקף החרדה?

כיצד ניתן לצפות את ההתקף?

מה עליי לעשות על מנת למנוע את הפחדים והחרדות?


אהבה ופחדים הם שני קטבים. הפחד – מכווץ, סגור, תקוע, שחור. האהבה – מרחיבה, פתוחה, זורמת, לבנה.

הפחד - הוא אינסטינקט הישרדותי.

לעיתים, נסיבות החיים קיבעו את הפחד כאוטומט שמופעל בכל פעם, כשתחושה זהה למצב שבו פחדנו, מופעלת על מנת לשמור עלינו. האהבה – היא האנרגיה הראשונית של הלב, שנולדנו איתה ושימו לב, שהלב הוא האיבר הראשון שמתפתח בגוף האדם.


האהבה - היא הצורך ההשרדותי שלנו ומקושרת לאוויר לנשימה.

כש״אין מי שיתן לי אוויר״, זה משול אצל גור החיה, כמו גם אצל גור האדם, ל״אין מי שיתן לי אהבה״.

אנו יצורים חיים ובדומה לבעלי החיים בטבע, אם האמא של גור האריות נעלמה ואין מי שידאג לו, הגור מצוי בסכנת הכחדה. המשמעות המיידית לגור הקטן היא איום על החיים.

בעת סכנת חיים מופעלת מערכת ההשרדות בגוף, שמשפיעה על הכיווץ של הריאות, על הנשימה המואצת ועל הדופק המואץ, על מנת להזרים דם ללב, שיזרם דם לרגלים, שינוסו מהר ואל ראש, שיחשוב ויחליט לאן לברוח. האוטומט ההשרדותי של הפחד יצר הרגל של מעצור נשימתי והמערכת הסימפטטית בגוף מופעלת על מנת שלא לבזבז אנרגיה, כשל חיה במצב פחד ומנוסה מהטורף.

לאורך זמן, מצב דחק זה מחליש את המערכות בגוף: העיצבית, החיסונית וההורמונלית ומייצר סימפטומים בריאותיים עד כדי בריאת המחלות.

על מנת להתמודד עם החרדות, חשוב להכיר בפחד!

הנטייה הטבעית היא להדוף את התקף החרדה ואת הרגשות השלילים שעולים בתוכנו בגלל ההתקף והתחושות הלא נעימות ולעיתים אף הבלתי נסבלות, בגוף שמלוות להתקף החרדה.

עולה פחד מהפחד!

באוטמט ההשרדותי שהופעל, הפחד מתקבע והופך להתקף החרדה, שהראש מקפיץ לתודעה שלנו מתוך שחיזור הטראומה מהעבר. האמת היא, שאין קשר למציאות של מה שקורה ברגע הזה. הטראומה הרגשית או המצוקה, שחווינו בעבר, איננה קורית ברגע הזה.

זהו זיכרון מהעבר וכיאה לזיכרון מהעבר, הוא כבר אינו קיים בהווה.


חשוב להוקיר תודה לפחד!

איך "מוקירים תודה" להתקף כל כך לא נעים, בלשון המעטה ולכל סט הרגשות והסיפורים שעלו עם התקף החרדה? כשמנסים לדחות את התקף החרדה, הוא יחזור.

הדבר פועל בדומה לכל ההצמדות להרגל ולאחיזה בדבר כלשהוא - Attachment, שגם אם ננסה להדוף אותו ואיננו רוצים בו עוד, אנו מייצרים מצב הפוך והתקף החרדה נשאר. ככל שננסה לדחוק אותו מעלינו, הוא יחזור. הדרך היא לזהות ולהתבונן בהתקף החרדה בעודו מתחיל ולהבין שנדרשת מודעות מתפתחת ליכולת שלנו ל"נהל" את ההתקף ולא שהוא "ינהל" אותנו.

יש לזכור שהסיבה שהוא הופיע, היא כדי לשמור עלינו מפגיעה בעבר וכמנגנון השרדותי של הראש החרד שרקם מלכתחילה את ה"סיפור", שבגינו התקף החרדה נצר.

חשוב מאוד, שלא לבקר את עצמינו או לרדת על עצמינו, ששוב אנחנו מפתחים התקף כזה ובעיקר, לסלוח לעצמינו. משם, יהיה קל לוותר על ה"סיפור" של התקף החרדה ולהתקדם במודעות שלנו ע"י אימון המוח שלנו, שיבנה מערכת נוירונים והקשרים לוגיים חדשים, שאינם מבוססי חרדה.

המטרה היא להגיע לשלב שבו יצרנו דפוסים חדשים במוח, שאינם מפרשים מצב מסויים, כפחד, כסכנה או כאיום על החיים שלנו, שהקפיץ לתודעה שלנו את התקף החרדה, כמו בעבר.

כיצד ניתן לצפות את ההתקף?

לא ניתן!

פשוט כי התקף החרדה אינו מקושר לרצף הגיוני של המוח ומגיע כתוצאה מגירוי במוח שמקושר לארוע טראומתי מהעבר, אבל דומה לאותו ארוע בהווה.

הגירוי הזה מפעיל טריגר מזיכרון נשכח שיכול להיות כלל לא מקושר לרגע הזה.

זה יכול להיות מקום או אווירה, מראה או גירויי חושי (ריח, טעם, מגע וכו'), דמות או מפגש ולעיתים אפילו צבע שהיה על הקיר או בגד של מישהו בזמן הארוע הטראומתי מהעבר.


מה לעשות ברגע התקף החרדה עצמו?

כולנו יודעים, שהתקף החרדה מלווה בתופעות פיזיולוגיות, בדומה לתופעות של התקף לב.

הסימפטומים מגוונים וחלקם כוללים: דופק מואץ, יובש בפה, חנק וחוסר יכולת לנשום, רעידות, סחרחורת ותחושה של כעט התעלפות ופחד הולך ומתגבר שעוד שניה נמות.


התחושות הן פיזיות בגוף ולכן יש לפעול מהגוף תחילה, לשחרר את האוטומט שמפעיל את המערכת הסימפטית בגוף, זו ההשרדותית ולאחר מכן, לעבור למוח החושב שלנו ולהרגיע את עצמנו בדיבור עצמי, של תוכן חיובי ובטון מרגיע.


כדי לצאת מהתקף החרדה, יש להבין שמדובר במצב של תקיעות, כיווץ וחסימה, לעומת מצב של זרימה ותנועה. המטרה הראשונית היא להניע דבר תקוע וזה בעיקר באמצעות הנשימה שלנו.

1. נתחיל בנשימה.

על מנת להזרים חיים למערכת הגופנית ש"נתקעה" במצב השרדותי, יש לנשום אוויר.

אויר יש בשפע והוא מכניס קלילות. הנשימה קורית ממילא, רק שצריך להזכיר לגוף לבצע נשימה מלאה, עמוקה לתוך הריאות.

בנשימה מעגלית של שאיפה שמתחלפת בנשיפה וחוזר חלילה. בשאיפת האויר מכניסים חמצן מזין ומרפא ובנשיפה מוציאים גזים רעילים, שעברו את הפילטור של מערכות הגוף.


2. נחבק את עצמנו בעזרת שתי הידיים, או שנאחוז בדבר יציב וקבוע (כמו קיר, כסא או מה שיכול לשמש כאלמנט קבוע סביבנו), על מנת להזכיר תחושה של הגנה, מגע ויציבות.


3. "נדבר" לראש שלנו ונזכיר למודעות שלנו, שהכל בסדר, שהכל משתנה כל הזמן כמו הגלים בים...

כמו היום והלילה... כמו עונות השנה... כמו כל דבר ביקום, בטבע, בנו.

נזכיר לעצמנו, שהפחד הוא רק חווית עבר שהתקבעה על מצב, שאינו רלוונטי למצב הנוכחי. הוא מזכיר אותו, אבל הוא לא הדבר עצמו. הפחד שמתעורר מזיכרון ישן, הוא כמו צל שחור שהולך וגדל וסוגר על הנשימה, מכווץ את הלב שלנו ומכניס את הגוף למצב של קיפאון או של בריחה.

נזכיר לעצמנו חופש ואהבה ללא תנאי, כמו שהיינו רוצים שיתיחסו אלינו, גם כשקשה לנו.


4. על מנת לקבע את הרגיעה שהשגנו, נמצא פינה שקטה ונדמיין שאנחנו במקום שאנחנו אוהבים להיות.

נדמיין שרוח קרירה או שמש חמימה מלטפים את עור הפנים שלנו ונכניס עוד תכנים מדמיון מודרך על מנת להרגיע את הגוף והמחשבות ממעגל האימה אליו נכנסנו.

אם יש טבע סביבנו, נחוש בעזרת חוש המגע את התחושות, כמו מגע הרוח על העור, ריחות וצלילים סביבנו ונתבונן בטבע ונראה את היופי.


ושוב... לא לשכוח לנשום והרבה!


מה הדרך שיכולה למנוע את הפחדים והחרדות?

חשוב לזכור שאנחנו "אנשים של הרגלים".

התרגלנו לחוש פחד שמכווץ וחוסם אותנו כתוצאה מהאירועים ומהנסיבות בחיינו.

ההרגל לפחד הוא כמו התמכרות לכל דבר, כי זו המשמעות של "הרגל" ובמקרה המדובר כאן,

הרגל להפעיל מנגנון חרדה.

תהליך ה"הפרדות" מהחרדות מתחיל בהודאה, שסבלנו מספיק! נדרשת לקיחת אחריות מלאה על המצב ומשם יתחיל תהליך של ריפוי עם קבלת העזרה המתאימה.

האהבה – היא המפתח לתהליך הריפוי.

כשנולדנו קיבלנו אהבה בצורת מענה לצרכים ההישרדותיים שלנו. אח"כ למדנו אהבה מה היא ע"פ תגובות להתנהגות שלנו. אהבה לא תנאי, היא מושג שרובנו לא מכירים, כי לצערי, כמעט תמיד יש תנאים ורובנו לא עמדנו בתנאים ב- 100% מהזמן, ככה שרובנו חווינו אהבה עם תנאים, חוויות שברון לב וחוויות נטישה.

"מרכז האהבה" האנרגטי בגוף (הצ'אקרה הרביעית) באזור החזה מכיל את הלב ואת הריאות שלנו. חוויות נטישה וטראומות רגשיות המקושרות לפחד מכווצות את "מרכז האהבה" שלנו.

מעטפת הלב ובית החזה מתכווצים, הריאות מתכווצות, סדירות קצב הלב משתנה ובמצב דחק שכזה, לאורך זמן גם יתקבעו המחלות הפיזיולוגיות באיברים הללו.

חשוב לתרגל את המודעות שלנו לפתיחת הלב, להרחבת בית החזה והצלעות, על מנת לאפשר לאנרגיית האהבה של הלב ולנשימה שלנו לזרום בחופשיות.

במפגשים שלי, אני מלמדת דרך של מודעות בעזרת מדיטציה כיצד להשתמש בנשימה ולאמן את המוח שלנו, ליצירת חיים מלאי שמחה ואהבה, ללא פחדים.

הנשימה היא מאותו השורש של מילה נשמה.

הנשמה ה"אנושית" - היא זו שמצטרפת לגוף הפיזי ברגע הלידה עם הנשימה הראשונה ושעוזבת את הגוף הפיזי, עם הנשימה האחרונה.

הנשמה ה"אנושית" - היא המודעות שלנו שמתפתחת מתוך הסבל הרגשי, של הקונפליקטים שאנו חווים במהלך החיים.

הגוף הפיזי חווה את התקיעות, המחלות והכאב מורגשות בגוף, אך מי שחולה באמת זו הנשמה שלנו שבאה לעולם על מנת ללמוד ולהתפתח וחווה את הסבל מהצפייות שאינן מתממשות ושמייצרות אכזבה, תסכול ורגשות שליליים.


הנשמה ה"אנושית" שלנו, היא זו שניזונה מאנרגיית האהבה, שהלב הפיזי שלנו מפיץ ומאפשרת את הלמידה והמודעות לשיחרור ממה שכובל אותנו.

אנרגית הלב היא מקור השחרור באחיזה בגורמי הסבל, שמביאה לתחושת האושר ויישום ההצלחה והסיפוק בחיים.


מתוף פוסט פייסבוק שכתבתי:

קשת בים טרום סערה ראיית אהבה מתוך מחשבה של בריאת עולם שלם גוף ונפש מאוזנים לב פתוח אם הידיעה, שגם יסגר... שהכיווץ שבא מבחוץ גם יפתח.. כי צריך להזכיר את המקור של הפגיעה של הסגירה לקדש את הסיבה שבזכותה אני גדלה - אהבה. אהבה ללא תנאי... שיעור קשה בחיי.


האמת שהפחד הכרחי, אותו אני מקדשת. הוא הזכיר לי את עצמי, הוא בנה את היסודות שלי, חזקים יותר. במי הביצה הלוטוס צומח ואז פורח, במלוא תפארתו. חוזרת ומזכירה, שזה טבע האדם והחיה... כך המח מגיב לגירויי מאיים, לוקח חיים. המח מייצר מחשבה מתנגדת לכל פעולה של התרחבות... הגוף אבל, עובד אחרת, בארבעת שלבי החיים שלמדתי ממורי היקר דר׳ נאדר בוטו: גירויי, התרחבות, התכווצות והרפייה. הכל מתפתח בטבע ככה: הפרחים, היונקים, הזוחלים, האדמה, כדור הארץ.. הכל! זוהי חגיגה של מעברים.. טרנספורמציה ובעברית, שינויים... הרגלים משרתים ביטחון של הראש. טקסים להקדיש את הרגע, שיש בהם כוונה והתמקדות, הם השליחים של המעברים.

מעבר מפחד לאהבה, מכיווץ להרחבה.


תודה שקראתם ותאמינו באהבה, זה משתלם :)


לפרטים אודות הליווי שלי

נועה בר - מטפלת רגשית

054-2118485
noabar69@gmail.com
מומלצת כמטפלת מוסמכת בטרילותרפיה באתר של ניסים אמון
דף הפייסבוק שלי
26 צפיות

נועה בר - מטפלת ומדריכה רגשית
"שטיפה אנרגטית"  "טרילותרפיה"  יוגה ומדיטציה

 

+972-54-2118485

noabar69@gmail.com

  • Facebook - White Circle

2018​ © by Noa Bar  - All rights are reserved